Balet dla dorosłych – czy warto?

opublikowany w: Balet | 16
jesienna sesja baletowa

Zajęcia baletowe dla dorosłych cieszą się coraz większą popularnością. Mimo to, raz na jakiś czas dostaję pytanie, czy jest sens zaczynać naukę w późniejszym wieku. Przygotowałam więc artykuł, w którym omawiam wymagania, jakie musi spełniać osoba uczestnicząca w lekcji. Opisuję także specyfikę tańca klasycznego oraz proponuję przykładowy strój ćwiczebny. Zapraszam do lektury!

jesienna sesja baletowa
  • Czy jest już za późno na naukę baletu?

Panuje powszechne przekonanie, że aby tańczyć balet, należy przystąpić do nauki bardzo wcześnie. Rzeczywiście, uczniowie szkół baletowych rozpoczynają profesjonalne kształcenie już w wieku 10 lat. Nic nie szkodzi jednak na przeszkodzie, aby zapisać się na zajęcia dużo później! Mając 20,30 czy 50 lat także możemy uczyć się tańca klasycznego. Nie dla bycia zawodowym tancerzem (na to będzie już prawdopodobnie zbyt późno), ale dla samego siebie. Dla pięknej, smukłej sylwetki, dobrego samopoczucia. Nikt nie jest za stary, żeby ćwiczyć! Dodatkowo, dorośli ludzie mają większą świadomość własnego ciała. Szybko poprawiają błędy, są systematyczni, często ćwiczą także sami – w domu. To sprawia, że szybko czynią postępy, a ich motywacja wzrasta. Warto wiedzieć, że obecnie wiele szkół proponuje swoim kursantom udział w występach scenicznych. Możemy wtedy spróbować swoich sił na scenie, przed publicznością. To niesamowite przeżycie!

jesienna sesja baletowa
  • Czego mogę się spodziewać na lekcji tańca klasycznego?

Na zajęciach baletowych dla dorosłych uczymy się przede wszystkim prawidłowej postawy ciała. Nauczyciel krok po kroku wprowadza nas w świat tańca i muzyki. Poznajemy podstawowe pozycje zarówno nóg, jak i rąk. Podczas lekcji, pedagog prezentuje i omawia ćwiczenia, które następnie wspólnie wykonujemy. W balecie musimy pamiętać o wielu rzeczach na raz! Proste kolana, odpowiednio ułożone dłonie czy wyciągnięta szyja, to tylko niektóre z elementów technicznych. W czasie trwania zajęć prowadzący daje uwagi, które pomagają nam opanować materiał i poprawić swoje zdolności. Cechą tańca klasycznego jest powtarzalność i świadomość, że zawsze możemy wykonać dany ruch lepiej. Dlatego co lekcję wykonujemy ten sam lub podobny zestaw ćwiczeń. To świetnie kształtuje nasz charakter i wytrwałość w dążeniu do celu. Zajęcia baletowe NIE są łatwe. Balet to naprawdę trudna i wymagająca forma tańca. Po pierwszych zajęciach nie zobaczymy spektakularnych efektów. Dopiero regularne treningi przyniosą nam oczekiwane rezultaty.

jesienna sesja baletowa
  • Czy aby zapisać się na zajęcia, muszę spełniać konkretne wymagania?

NIE! Jeśli naprawdę chcemy, mamy czas i zapał, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy przyszli na lekcję klasyki. Zajęcia baletowe dla początkujących są przystosowane poziomem do… osób początkujących. Proces nauczania przebiega krok po kroku. Uczymy się podstawowych figur, ich profesjonalnego nazewnictwa, rozciągamy się i wzmacniamy. Tak jak wspomniałam wyżej – na efekty naszej pracy trzeba będzie chwilę poczekać, ale na pewno warto! Już po paru tygodniach powinniśmy zauważyć pozytywne zmiany związane z naszą postawą, siłą mięśni, elastycznością ciała czy kondycją. Ogromnym plusem jest uzyskanie wyprostowanej sylwetki oraz lekkości ruchów w życiu codziennym.

jesienna sesja baletowa
  • Jaki strój obowiązuje na lekcjach klasyki?

Która z nas, jako mała dziewczynka, nie marzyła o pięknej, tiulowej spódnicy? Warto jednak wiedzieć, że strój sceniczny, a strój ćwiczebny, to dwie zupełnie różne kwestie. Głównym celem zajęć jest zdobycie nowych umiejętności i doskonalenie tych już nabytych. Aby to zrealizować, pedagog obserwuje nas, poprawia, daje uwagi. Strój powinien ułatwiać mu pracę. Najlepiej zabrać ze sobą kostium baletowy (body), rajstopy lub legginsy i baletki. Jeśli idziemy na pierwsze zajęcia, wystarczy nam dopasowana koszulka, legginsy i skarpetki. Liczy się przede wszystkim wygoda. Ubrania nie mogą krępować ruchów. Dodatkowo, warto pomyśleć o odpowiedniej fryzurze – włosy powinny być spięte w taki sposób, aby nie przeszkadzały podczas zajęć. Warto także zaopatrzyć się w butelkę wody.

jesienna sesja baletowa
  • Podsumowanie. Co jeszcze powinnam wiedzieć?

Balet jest dla wszystkich. Nie ma ograniczeń wiekowych ani żadnych innych! Spora grupa osób uważa, że przez swoją sylwetkę, proporcje ciała czy brak gracji, nie nadają się na tego typu zajęcia. Nie zgadzam się. Celem ćwiczeń jest poprawa ogólnej kondycji, wzmocnienie i uelastycznienie naszego ciała. To, jak wyglądamy, nie ma ŻADNEGO znaczenia. Ćwiczymy po to, aby lepiej się czuć, zyskać pewność siebie i ogólne zadowolenie z naszego ciała. Na zajęciach nikt nas nie ocenia. Każdy ćwiczy dla siebie i stara się pokonać swoje własne bariery.

jesienna sesja baletowa

Wiecie, co dla mnie jest najfajniejsze w ćwiczeniu na sali baletowej? Spotkania z ludźmi pełnymi pasji i zaangażowania w to, co robią. Poznawanie osób, tak samo zakręconych na punkcie tańca, jak ja. Właśnie w ten sposób rodzą się wielkie przyjaźnie.

Dziękuję, że dotarliście do końca wpisu. Jeśli macie inne pytania związane z nauką baletu lub chcecie podzielić się swoimi przeżyciami, koniecznie odezwijcie się w komentarzach. Chętnie porozmawiam z Wami na taneczne tematy.

jesienna sesja baletowa

Autorem wszystkich zdjęć jest w powyższym wpisie jest niezastąpiony Marek Paluch Fotografia.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
1 rok temu

Balet był moim marzeniem w dzieciństwie, ale jakoś nie wyszłam. Nawet nie pomyślałam, że mogłabym do tego wrócić.

michał
michał
1 rok temu

Jako element sposobu na aktywność fizyczną, realizacja marzeń, kontakt z tym sportem, tak, warto. Ale na pewno nie w celach wyczynowych, czy aby sobie cos udowadniać.

Anna
Anna
1 rok temu

U mnie balet odpada, ale jeżeli chodzi o naukę w późniejszym wieku – nigdy nie jest za późno

Irena-Hooltaye w podróży

Piękne zdjęcia i mądry post. Wiele argumentów za tym, aby zacząć ćwiczyć, tańczyć i o siebie dbać. Na naukę nigdy nie jest za późno.

Candy Pandas
1 rok temu

Prawda, nie zawsze trzeba być w tym profesjonalnym, ważne aby mieć z tego radość 🙂

Miye
1 rok temu

Bardzo mnie cieszy, że jest coraz więcej takich inicjatyw. Do tej pory dorośli mieli tak naprawdę niewielki wybór aktywności.

Bogusława
Bogusława
1 rok temu

Czy Pani już prowadzi grupę dla dorosłych?Jak tak to gdzie ? Mozej warto spróbować zorganizować w Dobczycach?Jestem na TAK

Kinga - kingagajatravels.pl

Po przeczytaniu tego tekstu mam jeszcze większą ochotę na zajęcia z baletu dla dorosłych. Mogę wiedzieć, gdzie prowadzisz zajęcia w Krakowie? I czy są w ogóle jakieś przeciwwskazania do uczestnictwa w takich zajęciach?

Zrzucbrzuch
1 rok temu

W sumie to nigdy nie jest za późno na żadne tego typu zajęcia pytanie tylko jak my do tego podejdziemy. Nie można zaczynać od „jestem za stary na balet, bieganie, boks, szermierkę” bo nie zaczniemy nigdy. Jeżeli będziemy mierzyć siły na zamiary to praktycznie w każdym wieku można spróbować podstaw danej aktywności nie tylko fizycznej. Bardzo fajny wpis i można go odnieść nie tylko do baletu. Pozdrawiam