Recenzja: „Magia sprzątania” Marie Kondo

opublikowany w: Książki | 15
magia sprzątania

O AUTORCE: Marie Kondo jest japońską ekspertką od sprzątania. W wieku 19 lat założyła firmę, która pomaga ludziom na całym świecie przemienić zagracone domy, w miejsca pełne spokoju i inspiracji. Parę lat później wydała swoją pierwszą książkę, która sprzedała się w ponad trzech milionach egzemplarzy w 35 krajach. Marie Kondo została uznana, przez magazyn „Time”, jedną ze 100 najbardziej wpływowych ludzi świata. Od stycznia 2019 roku na platformie Netflix możemy oglądać również program z udziałem ekspertki „Sprzątanie z Marie Kondo” (Tidying Up With Marie Kondo), w której zaprowadza porządek i radość w życiu oraz mieszkaniach swoich klientów.

magia sprzątania

Na czym polega Metoda KonMari? Autorka sugeruje, aby porządkować swoje rzeczy według kategorii, a nie miejsca, w którym się znajdują. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj kolejność sprzątania. Porządki zaczynamy od ubrań, następnie przechodzimy do książek oraz dokumentów, aby na końcu móc zająć się przedmiotami mającymi dla nas wartość sentymentalną. Należy zostawić tylko te rzeczy, których posiadanie i używanie daje nam poczucie szczęścia i radości 🙂

magia sprzątania

„Magia sprzątania” to bardzo przyjemna lektura, napisana prostym i łatwym do zrozumienia językiem. Dzięki temu spokojnie przeczytamy ją nawet w jeden weekend! Książka składa się z 222 stron i jest podzielona na pięć rozdziałów. Jeśli chodzi o wygląd, warto zwrócić uwagę na spójną szatę graficzną. Jasnozielona okładka z białymi elementami przyciąga uwagę czytelnika oraz sprawia, że chce on zobaczyć, co kryje się w środku. Samo wnętrze książki nie posiada rysunków ani wykresów.

magia sprzątania

O czym właściwie jest ta książka? Podczas czytania „Magii sprzątania” przechodzimy przez cały wachlarz zachowań i przemyśleń, związanych z oczyszczaniem przestrzeni, w której mieszkamy. Szukamy powodu bałaganu, rozprawiamy się z nim, znajdujemy miejsce dla pozostawionych rzeczy. Uczymy się zasad porządkowania oraz przechowywania. Końcowy rozdział pokazuje nam także wpływ zastosowania metody KonMari na przyszłość. Tak naprawdę efektem magii sprzątania jest radykalna zmiana życia!

magia sprzątania

„Czynność składania nie tylko pozwala na zmniejszenie objętości ubrań. To wyraz troski, miłości i docenienia ubrań, które wspierają cię w realizacji planów życiowych. Składając ubrania, powinniśmy włożyć w to nasze serce i podziękować im za ochronę naszego ciała.”

„Wskazałam na zrolowane skarpetki i poprosiłam moją klientkę, aby przyjrzała im się uważnie. „Powinien to być czas ich wypoczynku. Czy sądzisz, że są w stanie w ten sposób odpocząć?” (…) Skarpetki i rajstopy leżące w szufladzie są na urlopie.”

magia sprzątania

Czy warto przeczytać tę książkę? Lektura na pewno będzie niesamowicie przydatna osobom, które mają problem z nadmiarem rzeczy i nie umieją się ich pozbyć. Reszta z nas znajdzie w niej skuteczne wskazówki dotyczące sprzątania i utrzymywania porządku, a także poczuje się mocno zmobilizowana do działania. Po każdym przeczytanym rozdziale miałam ochotę wstać i… zacząć sprzątać! Jest to jednak pozycja, którą musimy czytać z odpowiednim dystansem. Sprzątanie jest dla autorki czymś niezwykle ważnym, stanowi nieodzowny element jej życia. Dlatego znajdziemy w książce stwierdzenia, że sprzątanie odmieni nas, nasze życie oraz sprawi, że odnajdziemy swoje powołanie. Osobiście nie do końca zgadzam się z tą koncepcją.

Jeśli jednak ktoś zapyta mnie, czy warto przeczytać tę książkę, odpowiem krótko i zwięźle: WARTO.

magia sprzątania
Subskrybuj
Powiadom o
guest
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
sabina
2 lat temu

Już sam tytuł mnie zniechęcił, bo dla mnie te dwa słowa wzajemnie się wykluczają :). Nie ma nic magicznego w sprzątaniu, oczywiście według mnie. Zgadzam się z Tobą, że sprzątanie nie odmieni naszego życia, choć autorki na pewno tak. Fajna recenzja, przeczytałabym, chociaż to nie moje klimaty :).

Marta
2 lat temu

Dla mnje sprzatanie jest relaksem 🙂 bez problemu wyrzucam niepotrzebne rzeczy i umiem utrzymac porzadek 🙂 ale moj maz powinien sobie taka ksiazke przeczytac 🙂

Makeup Addict
2 lat temu

Jakoś sprzątanie nie kojarzy mi się z niczym magicznym, no chyba że elfy za mnie posprzątają

Adasio.pl
2 lat temu

O… I to jest coś dla Mnie…. Chyba będę musiała zapoznać się z tą pozycja….

Kasia Tórz Chic by Kate

Mnóstwo osób już tę książkę czytało i pisało recenzje. Twoja wydaje się inna, bo nie tylko zawiera cytaty, ale też oprawiona jest przepięknymi zdjęć→ami. Widać na zdjęciach dbałość o detale i wagę, jaką przywiązujesz do jakości swojego postu. Naprawdę z przyjemnością czytało się zarówno o tej autorce, jak i o książce. Powodzenia w dalszym blogowaniu. Serdeczności

Monika
2 lat temu

Hmm… że skarpetki na urlopie, a ubraniom okazać troskę i miłość… dziwne, ale z drugiej strony to ubrania odgrywają mega ważną rolę w naszym życiu. Czujemy się o wiele lepiej, kiedy jesteśmy dobrze ubrani. Od tej pory inaczej spojrzę na składanie ubrań. Może mi się nawet to spodoba…

Spirulina
2 lat temu

Mnie zawsze zastanawia jak można zagracić swój dom. Sprzątając na bieżąco, wcale dużo tracić czasu na tym nie trzeba. Oczywiście nic w tym magicznego 🙂 Trochę systematyki.

Czakos.pl
2 lat temu

Bardzo fajna recenzja 🙂 Czasami sprzątanie może być relaksem, jednak zdecydowanie częściej jest zwykłym obowiązkiem 🙂